pátek 24. února 2017

Zkouškové 2017 (3.LF - zimní semestr)

Krásný den přeji :)
jak už nadpis napovídá, dnešní článek bude o mém prvním zkouškovém na medicíně - konkrétně na 3. lékařské fakultě v Praze.

Nejdřív - jak to probíhá v rámci semestru?
Hlavním předmětem je v prvním ročníku buňka.
Semestr je dlouhý celkem 15 týdnů - těchto 15 týdnů je poté rozděleno do tří částí po 5 týdnech, tzv. kurzech. V rámci každého kurzu se učí trochu jiná část buňky - struktura, metabolismus, signály, vývoj, atd. Po každém kurzu se poté píše souhrnný test, ze kterého je možné získat max. 5 bodů. Tyto body se sčítají a jsou použity na konci roku ke zlepšení známky u závěrečné zkoušky až o jeden stupeň. Pro udělení zápočtu je potřeba získat min. 6 bodů/semestr. Test se skládá ze dvou částí - z tvrzení a volné tvorby. Tvrzení máte volně přístupné na výuce, takže kdo má dobrou paměť, získá půlku testu úplně lehce. Pokud by se vám náhodou nepovedlo, nevěšte hlavu, budete sice psát zápočtový test, ale pouze z tvrzení (kterých je sice přes 4000, ale i tak to jde), jen s tím rozdílem, že z něj už body ke zkoušce nezískáte.
true story
Stejně tak je třeba účastnit se všech seminářů, které jsou povinné a řeší se tam podrobněji nějaká problematika k tématu.
K tomuto předmětu také patří histologie - probíhá na základě cvičení/praktik, na kterých se postupně seznamuje s různými preparáty, kreslí se do sešitu a porovnávají se s ostatními. Na konci semestru je krom docházky potřeba zvládnout zápočtovou zkoušku - ta se skládá ze dvou částí: první je test z pojmenování struktur (na počítači promítnou 10 obrázků a máte pojmenovat, co tam je) a pokud projdete do druhé části, čeká vás popisování elektronogramu a popisování vylosovaného preparátu.

Biofyzika a informatika je jediný předmět, ze kterého se dělá zkouška. V průběhu semestru máte pár přednášek a seminářů, musíte absolvovat všechna 4 praktika a zároveň napsat test z informatiky (ten je ale velice lehký, takže no stress..). Na zkoušce samotné poté dostanete 3 otázky, na přípravě si napíšete na papír strukturu a pak už se jen modlíte, koho dostanete a jakou má náladu. Mě se "poštěstilo" být dvakrát u jednoho a toho samého zkoušejícího, ale nakonec jsem to dala!

Lékařská terminologie je předmět, který zahrnuje latinu a v menším měřítku řeckou terminologii. Pracuje se jak se slovní zásobou tak s gramatikou, během semestru se píší dva průběžné testy, pokud by někdo testy nedal na požadovaný počet bodů, píše se ještě zápočtový test.

ÚKM (aneb úvod do klinické medicíny) - předmět, který mám ze všech nejraději :) v rámci předmětu se přibližujeme víc k té doktorské stránce, chodíme do nemocnice (ne teda nějak často, ale párkrát se tam dostaneme), zkoušíme si různé praktické dovednosti (měřit krevní tlak, vázat bandáže, kontrolovat základní životní funkce, ....). Celkově je to velmi odpočinkový předmět na který se vždycky těším:)

HEPL (hygiena, epidemiologie a preventivní lékařství) minoritní předmět, u kterého stačí pro udělení zápočtu pouze chodit na semináře za celý akademický rok. Povídání jsou celkem zajímavá, takže koho to opravdu zajímá, rozhodně je nevynechávejte :)

Zdravotnické právo nás potkalo během semestru asi jen dvakrát, více je poté během letního semestru.

A co samotné zkouškové?
Celé trvá přibližně 5 týdnů - přibližně od konce ledna do konce února.
Zkouška jako zkouška je pouze jedna a to z biofyziky. Na tu se přihlašuje tak měsíc až dva (a je to fakt mela, aby si každý urval ten svůj vyhovující termín). Pak už se jen na ní naučíte, přijdete s ISICem na zkoušku a odkráčíte buď s úspěchem a nebo s větším nasazením do dalšího pokusu :)

Dále ještě v rámci zimního zkouškového je potřeba splnit zápočet z histologie. To je formou takové zkoušky. Co jsem slyšela, tak každý rok je to trošičku jinak, ale základ je poznání struktur, poznání a popsání preparátu a popsání elektronogramu. Já jsem to měla tak, že jsme měli zápočet složený ze dvou částí - testu na poznání deseti obrázků preparátů (a na nich buď orgán, strukturu, .....) a po úspěšném napsání (s minimální hranicí 12/15 bodů) jsem se dostala k druhé části. Tam jsem si vytáhla obálku s jedním preparátem a elektronogramem, sedla jsem si k mikroskopu a měla jsem nějakých 10-15 minut na přípravu popisu obou věcí. Zkoušejícímu jsem poté už jen popsala elektronogram, řekla co mám za preparát a pak už padaly jen doplňující otázky, případně jsem něco měla najít na preparátu.

No a pokud se vám tohle všechno povede zvládnout hned ze začátku zkouškového, čeká vás pár týdnů "prázdnin" :) (a i kdyby ne, stejně si je uděláte! :D )


To je ode mě vše, kdybyste měli nějaké dotazy či připomínky, napište je do komentářů, ráda je zodpovím :) A všem, co se k nám chystají, přeji hodně štěstí u přijímaček a třeba se na fakultě potkáme!

Kája
motivující popisek na závěr ;)

2 komentáře:

  1. tyjo já tě obdivuju.. na medicínu bych taky chtěla, ale vím, že psychicky bych to nedala:(:/ hodně štěstí!;)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. děkuju, bude třeba :) já nechápu jak, ale zvládám do toho ještě aktivně skautovat a chodit na brigádu, sama se až divím, že to zatím zvládám :D

      Vymazat